Spomienky na leto - Liptovský Hrádok

Autor: Andrej Vida | 13.12.2012 o 17:16 | (upravené 13.12.2012 o 20:42) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  873x

Napriek tomu, že leto vrcholí, počasie tomu vôbec nezodpovedá a my uvažujeme, čo budeme robiť. Šedé oblaky hrozia dažďom a tak si vyberáme za náš cieľ Stanišovskú jaskyňu. Po jej prehliadke opäť vychádzame von na svetlo a obloha sa medzičasom zmenila na krásnu bielo-modrú. Čo teraz s načatým dňom? Kúpacie potreby zostali doma, tak padne návrh pozrieť si hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Aj tak sme tam už dávno neboli.

Krátko z histórie: zmienka o prvom tunajšom hrade siaha ešte do 14. storočia. Výstavba nebola náhodná, hrad slúžil na kontrolu dôležitej obchodnej cesty Via Magna, čo bola vlastne cesta kráľov a kniežat zo strednej do juhovýchodnej Európy. Podstatnú časť cesty tvorila neskôr cisársko-kráľovská poštová cesta, ktorú v 16. storočí vybudovali na rozkaz Ferdinanda I. Po dobudovaní mala 1000 km a bola jednou z najdlhších poštových a dopravných spojení. Viac ako 500 km tejto cesty (z Rakúska až do Rumunska) viedlo územím Slovenska a vinula sa aj pri Liptovskom Hrádku.

Neskôr, v nepokojných časoch na začiatku 17. storočia bol Hrádok považovaný za bezpečnýé miesto a bola tu krátkodobo uschovaná svätoštefanská koruna. Hrad vydržal všetky vlny protihabsburských povstaní a významnú strategickú úlohu zohral v období stavovských povstaní. Veliaci cisársky generál tu vybudoval proti povstalcom Františka Rákocziho silnú obranu.

Začiatkom 18. storočia, cisár Leopold I. daroval hrad s panstvom kniežaťu Lichtensteinovi. Keď ho od kniežaťa odkúpila v roku 1731 kráľovská komora, začína sa jeho úpadok. V roku 1803 prišiel ničivý požiar, po ktorom bol obnovený iba kaštieľ a hrad je odvtedy v ruinách. To však nebola posledná pohroma, v roku 1813 došlo aj k veľkej povodni.

Na prelome 19. a 20. storočia boli v priestoroch kaštieľa Okresný súd a Uhorský kráľovský lesný úrad. Od roku 1960 až do nežnej revolúcie tu sídlilo Národopisné múzeum Liptova. Od roku 1989 kaštieľ a hrad chátrali až do začiatku ich rekonštrukcie. Tá pokračuje aj v súčasnosti.

Dosť bolo slov, lepšie je raz vidieť ako dva krát počuť (alebo čítať). Nech sa páči pár "letných" obrázkov z našej návštevy:

13.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

16.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?