Abeceda turistu amatéra

Autor: Andrej Vida | 11.5.2011 o 8:22 | (upravené 11.5.2011 o 11:44) Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1368x

Pri dlhších ale aj kratších turistických výletoch človeka často napadne otázka - a prečo to vlastne robím? Otázka na prvý pohľad veľmi jednoduchá ale nájsť odpoveď je o to ťažšie. Tak som si spravil takú svoju "abecedu turistu" - pod každým písmenkom sa skrýva jeden alebo viac pojmov, ktoré mi v spojení s horami a turistikou napadli ako prvé. Odpoveď na položenú otázku je možno "uvarená" z týchto písmen:

A - akcia, Alpy (akcia preto, že často používam slovné spojenie turistická akcia a Alpy preto, že v týchto horách som už strávil nejednu peknú chvíľu a dosiahol /zatiaľ/ svoju najvyššiu nadmorskú výšku)

B - bicykel, banán, batoh (bicykel a hory to je niečo čo môžem, banán dodá vždy energiu no a batoh ten je takmer všadeprítomný)

C - cesta, cieľ (tu je to jednoduché - na konci každej cesty by mal byť cieľ a to bez ohľadu na prekonané výškové metre)

D- dážď (často ma už zastihol, ale ak má človek dobré vybavenie a pozitívny prístup, tak mu dažďové kvapky náladu určite nepokazia)

E- ešte (ešte kúsok, ešte chvíľu a už sme tam ... ako radi a často to hovoríme)

F - fotoaparát, fotky (spraviť peknú a kvalitnú fotku je naozaj ťažké a dúfam, že raz sa to podarí aj mne ... fotky sú ako pamiatky jedinečné)

G - gratulácia, guláš (podanie rúk na vrchole je peknou tradíciou, rovnako, ako dobrý guláš na horskej chate)

H - hlava, hory (ktorýsi múdry muž raz povedal, že všetko je v hlave a v nohách ... a v horách to platí obzvlášť)

CH - chata (najmä horská ma vždy dokáže osloviť svojou atmosférou, najmä vtedy, keď mi ponúkne oddych a možnosť občerstvenia)

I - internet, informácie (pri plánovaní akéhokoľvek výletu je vhodné zozbierať čo najviac dostupných informácií o mieste, doprave, počasí atď. ... a kde je to najjednoduchšie?)

J - jar, jeseň, jedlo (mám rád hory v každom počasí ale na jar a jeseň sa mi páčia najviac ... a aspoň trošku jedla sa vždy oplatí zobrať zo sebou)

K - kola, kondícia (nie som priaznivcom týchto nápojov ale niekdy sú ideálne ako zdroj rýchlych cukrov ... no a ísť bez kondície do hôr je veľká nerozvážnosť)

L - lanovka, láska (lanovka prečo nie? - ak je tá možnosť, tak treba šteriť kolená a silu na miesta, kde nie je ... lásku k horám nemá každý ale som rád, že v mojom okolí je tých ľudí neúrekom ... alebo práve preto?)

M - mesto, Malokarpatský tulák (aj mesto môže byť miestom na zaujímavý turistický výlet, naviac, človek niekedy pri jeho prehliadke nachodí za deň viac kilometrov ako na horách ... Malokarpatský tulák je tradičný jarný pochod a pred časom som tu o poslednom ročníku napísal zopár riadkov - Malokarpatský tulák alebo ako sa rodia tradície)

N - nohy (už boli spomenuté pri hlave :-) )

O - objavovanie, oddych (koho neláka objavovanie nových a zaujímavých miest ... no a pri ich objavovaní si často oddýchneme od stereotypu bežných dní a zabudneme na "pozemské" starosti)

P - priatelia, počasie, pitie, pivo, peši, paličky, poistka (tu je toho naozaj požehnane ale myslím, že bez priateľov /i keď niekedy je dobre ak je človek aj sám/, pitia a poistky do hôr radšej neliezť ... a počasie treba brať vždy také ako je, veď platí staré známe: "neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie")

R - rodina, ráno, riziko (výlety s rodinou do prírody sú vždy tie najkrajšie ... čím skôr ráno človek vyrazí, tým viac toho môže zažiť a vidieť ... no a riziko treba s rozumom vždy minimalizovať)

S - slnko, smiech, saláma, skaly, skúsenosť, sneh (opäť bohatý výber ale minimálne ten smiech a skúsenosť vždy pomôžu prekonať akékoľvek prekážky pri zdolávaní cieľa)

T - Turistický klub JAMP (toto zoskupenie sa stalo v posledných rokoch súčasťou môjho života ... spoznal som mnohých zaujímavých ľudí ... a možno aj sám seba)

U - úcta, únava, úraz (úcta k iným a prírode je v horách naozaj na mieste ... úraz samozrejme nikomu neprajem ale žiaľ, je to niekedy súčasť tejto športovej aktivity)

V - Vysoké Tatry (tu nie je čo dodať - naše miniveľhory sú moja srdcovka)

X - X-krát (som už bol na rovnakom mieste a vždy sa tam rád vraciam ... veď často je vrcholom práve tá cesta k nemu)

Y - Y (stojaci človek v rukami hore v tvare písmena ypsilon dáva na vedomie, že potrebuje pomoc ... dúfam, že to nebudem nikdy potrebovať)

Z - zážitok, zem, zaistené cesty, zdravie (zdravie vyšlo pekne symbolicky na koniec - bez neho by totiž nebolo veľa z toho predchádzajúceho)

Aká je tá vaša abeceda ?

002.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?