Pavlovské vrchy, vinohrady a pivnice

Autor: Andrej Vida | 25.9.2011 o 13:20 | Karma článku: 8,54 | Prečítané:  1403x

Začínajúca jeseň je vždy predzvesťou nášho výletu do neďaľekého vinohradníckeho raja. Áno, ani tento rok sme nevynechali tradičné spojenie turistiky a gastronómie v Pavlovských vrchoch. Treba uznať, že táto najjužnejšia a na históriu bohatá časť Moravy je nádherne popretkávaná vodou, lesmi či vinohradmi. Sústava niekoľkých kopcov tvorí biosférickú rezerváciu UNESCO a je domovom mnohých chránených rastlín a živočíchov. Posúďte sami, či stojí za zastavenie ...

Je sobota, prvý jesenný víkend a ukážkové babie leto. V očakávaní nových zážitkov vystupuje naša malá skupinka v Mikulove z autobusu. Ten posielame do neďalekého Pavlova a my sa tam vyberieme pekne po vlastných.

Prvá časť - TURISTICKÁ
Po červenej značke prejdeme niekoľko mikulovských uličiek a dostaneme sa na Kozí hrádok, odkiaľ máme ideálny výhľad na mestečko a náprotivný Svatý kopeček. Po krátkej prestávke pokračujeme ďalej a čoskoro sa ocitneme v mori hrozna, kde v slnečných lúčoch naberá odušu posledný cukor tohtoročná úroda. Medzi vinohradmi sa budeme teraz prepletať až kým neprídeme do cieľa. Míňame Turold (295 m), Kočičí skálu a Kočičí kámen a začíname ostré stúpanie na vrchol Stolovej hory (458 m). Hore sa vydýchame, odfotíme, vytiahneme dobroty z plecniakov a šup ho hneď dole k zrúcanine Sirotčí hrádek (406 m). Porobíme niekoľko fotiek a pokračujeme do Kletníc (v malom bufete si dávame ako odmenu jedno pivečko) a ďalej k rázcestiu Soutěska. Teraz máme pred sebou posledné stúpanie na najvyšší bod, 554 m vysoký Děvín. Odtiaľ nás čaká mierny zostup k záverečnej zrúcanine toho dňa, ktorou je Dívčí hrad (405 m). Dozvedáme sa, že ide o zrúcaninu kráľovského hradu z 13. storočia, ktorý bol niekoľko krát prestavaný a počas 30-ročnej vojny vypálený Švédmi. Nádherným výhľadom tu ukončíme prvú časť dňa (okrem dvoch dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli pre "skratku" a schádzajú do Dolních Věstonic - do Pavlova sa potom za nami doplavia loďkou) a tešíme sa na tú druhú.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

Druhá časť - GASTRONOMICKÁ
Tú začíname hneď po pár minútach po zostupe z Dívčího hradu, keďže nás už na okraji Pavlova lákajú do svojich útrob prvé pivničky. Do tej "našej" sa neponáhľame a preto ich vábeniu neodoláme. Ochutnávame prvé dúšky zaslúženej odmeny - Pálava alebo burčiak nemajú chybu. Hlad nás ale po chvíli vyhnal a tak sme zamierili rovno do penziónu u Bednářů, kde máme rezervované stoly. Po jedle nás ale príjemné počasie ťahá opäť von a ideme ešte na malú prechádzku po Pavlove. Túto ukončujeme degustáciou nápojov v obecnej vinotéke a priľahlých pivničkách. Cestou späť dumáme, či pre gastronomickú časť platí viac "dobrú chuť a na zdravie" ... alebo je to naopak ? Uvidíme o rok :-)

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

17.JPG

Na záver - pre milovníkov botaniky pridávam ešte link, kde nájdu podrobnejší popis tejto zaujímavej prírodnej rezervácie: botany.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?