Kam na výlet ? Skúste neďaleký Schneeberg

Autor: Andrej Vida | 6.10.2011 o 12:40 | Karma článku: 11,51 | Prečítané:  10260x

Uvažujete o nenáročnej turistike a chcete vyskúšať niečo iné ako "doma" ? Ak áno, tak určite neodmietnite pozvanie na výlet na najvýchodnejšiu alpskú dvojtisícovku. Navyše, monumentálny a pôsobivý Schneeberg je vzdialený od Bratislavy iba 150 kilometrov, čo zvládne šikovný šofér aj s prestávkou za necelé 2 hodiny. Čo vás čaká a neminie ?

Pár slov o Schneebergu - je najvyšším pohorím Dolného Rakúska a má dvojitý vrchol, ktorý tvoria Klosterwappen (2076 m) a Kaiserstein (2061 m). Od susedného Raxalpe ho oddeľuje údolie Höllental, ktoré vymodelovala rieka Schwarza. Prezývka "snehová hora" nevznikla náhodou - Viedenčania (a nie len oni) totiž môžu pozorovať snehové polia na jeho severných úbočiach až do neskorej jari. Na najvyššom bode sa okrem vrcholového kríža nachádza aj niekoľko pomerne veľkých vysielačov. Tie vám ale nepokazia zážitok z nádherných výhľadov - za pekného počasia je vidieť do diaľky na všetky svetové strany.

01.JPG

Ako na vrchol ? Z viacerých ponúkaných možností som vybral pre vás tri - najjednoduchšiu, cestu s veľkým prevýšením a najzaujímavejšiu (aspoň podľa mňa).

1. Bez námahy - z mestčka Puchberg am Schneeberg sa dostanete až do výšky 1800 m vláčikom Salamander. Počas jazdy budete obdivovať nespočetné zelené lúky, ihličnaté lesy alebo panorámu okolitých hôr. Po vystúpení na najvyššie položenej vlakovej stanici v Rakúsku sa môžete občerstviť na chate a posledných necelých 300 výškových metrov prejdete miernym stúpaním. Že ide naozaj o jednoduchý výstup zistíte, keď stretnete na turistickom chodníku mamičku, ktorá tlačí kočík alebo seniorov na nedeľnej prechádzke.

2. Naozaj veľký kopec - túru začnete v údolí Höllental na parkovisku pri chate Weichtal Haus vo výške 563 m. Ľahko si spočítate, že na vrchol je to už "iba" o málo viac ako 1500 metrov. Zaručene sa ale nebudete nudiť. Na úvod vás totiž čaká čarokrásna tiesňava Weichtalklamm, ktorá je podobná tým našim v Slovenskom raji. Na konci tiesňavy si oddýchnete na malej súkromnej chate Kienthaller Hütte. Potom sa kľukatou cestičkou v lese a kosodrevine dostanete na otvorené priestranstvo, odkiaľ uvidíte vrcholový kríž. Zdá sa už na dosah ale perspektíva tu trošku skresľuje. Verte, že si ešte dáte poriadne do tela, kým si pri ňom spravíte prvú fotku.

3. Kombinácia všetkého - lanovka, les, kosodrevina, strmá skala, oceľové laná a príjemná prechádzka po hrebeni. Áno, aj takto sa dá ísť na vrchol ak začnete svoju cestu z Losenheimu. Po chatu Edelweiss Hütte sa vyveziete lanovkou, odkiaľ sa červenou značkou dostanete pod bielu vápencovú stenu. Tu sa budú striedať jednoduchšie úseky s ťažšími a zaujímavejšími (zvládnu aj deti), až kým zrazu skala nezmizne a vy budete stáť na hrebeni náhornej planiny. K vrcholu je to ešte asi 40 minút chôdze s peknými výhľadmi.

Občerstvenie na vrchole - nemusíte sa obávať, že budete hladní alebo smädní. Turistov do svojich útrob láka chata Fischer Hütte, ktorá je doslova pár krokov pod Kaisersteinom (tento rok bola ukončená jej prestavba a modernizácia). Určite ochutnajte niečo z ponuky tradičných špecialít - majú výborné polievky a koláče. Chata je otvorená od apríla do novembra a po zvyšok roka iba jej wintterraum - zimná izba. Je to jedna miestnosť, kde sa dá zohriať a kúpiť si napr. pivo (hodíte peniaze do pokladničky a pivko si vyberiete z prepravky, ktorá tam na hostí čaká). Ak máte ale vlastné dobroty v plecniaku, tak môžete zastávku pokojne vynechať - na vrchol je to od chaty asi 5 minút chôdze takmer po rovine.

Kedy vyraziť ? Kedykoľvek - na Schneeberg sa dá ísť celoročne. Za pekného počasia sa však pripravte na to, že stretnete veľa ľudí. Uchom zachytíte zmes slovenčiny, češtiny, maďarčiny a nemčiny. Schneeberg je vďaka svojej blízkosti vďačným cieľom turistov z okolitých krajín. V zime je to o niečo lepšie. Na vrchole uvidíte okrem peších turistov prevažne priaznivcov skialpinizmu.

Tip pre vás - načasujte si výlet na prelome jari a leta. Vtedy zmiznú aj posledné zvyšky snehu a vápencové skaly zdobia tie najkrajšie a najvzácnejšie kvety.

Ďalšie užitočné informácie:
- vláčik a lanovka: www.schneebergbahn.at
- online kamery: www.schneeberg.tv
- chata: Fischer Hütte
- mapa: napr. freytag&berndt WK 022
- fotky: výstup marec 2011

A ešte pár obrázkov o čom bola reč:

1.JPG
pohľad od chaty Edelweiss Hütte (po kliknutí je obr. v plnom rozlíšení)

2.JPG
výhľad z výstupu cez Fadensteig

4.JPG
výhľad z vrcholu č. 1 - vpravo dominantný Otscher

5.JPG
výhľad z vrcholu č. 2 - vľavo Scheealpe a v pozadí Hochschwab (po kliknutí je obr. v plnom rozlíšení)

6.JPG
výhľad z vrcholu č. 3 - za kopčekom vpravo je konečná vláčiku Salamander (po kliknutí je obr. v plnom rozlíšení)

7.JPG
výhľad z vrcholu č. 4 - Raxalpe, Ottohaus a vpravo nad ňou Jakobskogel

8.JPG
výhľad z vrcholu č. 5 - Raxalpe, údolie Gr. Höllental, v pozadí Heukuppe

9.JPG
výhľad z vrcholu č. 6 - cesta k Fischer Hütte (po kliknutí je obr. v plnom rozlíšení)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?