Kam na výlet ? Potúlajme sa spolu po Raxalpe

Autor: Andrej Vida | 15.1.2012 o 17:03 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  3449x

Opäť vám chcem ponúknuť  niekoľko tipov na turistiku vo východnej časti Álp. Tentoraz zamierime do oblasti Raxalpe. Je to vápencová náhorná planina so strmo padajúcimi stenami, ktorú vyhľadávajú nielen turisti, ale aj nadšenci lezenia po zaistených cestách či horolezci. Vďaka svojej rozmanitosti a bohatej ponuke pre všetkých je tu zvyčajne veľa návštevníkov. Prispieva k tomu aj ľahká dostupnosť - Raxalpe sa nachádza iba 80 km juhozápadne od Viedne. Čo zaujímavé sa tu dá podniknúť ?

Celá oblasť je doslova posiata turistickými značkami a chodníkmi. Aby som vám to trošku zjednodušil, vybral z bohatej ponuky 3 vrcholy, na ktoré tu môžete vystúpiť. Verím, že tým pokryjem nároky všetkých podľa ich záujmu, chuti a skúseností.

1. Heukuppe (2007 m) ako najvyšší vrchol Raxalpe
Túru začneme na parkovisku v sedle Preiner Gscheid (1070 m). Na vrchol vedie niekoľko ciest, ale asi najzaujímavejšia je Reisstalersteig (žltá značka). Na úvod je pomerne strmé stúpanie lesom, ktoré vystrieda pásmo kosodreviny s peknými výhľadmi do údolia až napokon prídeme k skalnej stene. Tu nasleduje jeden mierne náročnejší úsek s kúskom reťaze. Po chvíli sa dostaneme na hranu planiny a na vrchol je to už pohodová polhodinka. Cestu dole si spríjemníme zastávkou v chate Carl Ludwig Haus (1804 m). Po občerstvení si zvolíme zostupovú trasu - ponúkajú sa dve možnosti. Jednoduchšia je cez široké serpentíny (určite nezablúdite, sú od chaty dobre viditeľné) alebo pekným a vzdušným traverzom (cez Bismarcksteig). Obe vedú k chate Waxriegel Haus a ďalej späť do sedla, kde sme ráno výlet začínali.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

2. Preiner Wand (1783 m) pre skúsenejších a náročnejších
Našim cieľom bude tentoraz pekný vyhliadkový vrchol, na ktorý vystúpime zaistenou cestou Hans von Haid steig. Ide o náročnú výstupovú trasu a neodporúčam ju pre úplných začiatočníkov. Treba počítať s tým, že tu býva dosť ľudí a nevyhneme sa čakaniu (ako pri nástupe, tak aj pri lezení ... dá sa ale dobre využiť na fotografovanie). Východiskom je dedinka Griesleiten a malé parkovisko pod lesom. Potom nás čaká asi 1,5 hodinový nástup pod stenu a obliekanie výstroje. Zaistená cesta je rozdelená na dve časti a telo dostane dobre zabrať (prevýšenie 420 m a čas lezenia asi 2,5 hodiny). Odmenou však budú pekné výhľady smerom dole a na konci cesty fotografia pri vrcholovom kríži Preiner Wandu. Potom zbehneme pár výškových metrov k chate Neue Seehütte, kde si doprajeme zaslúžené pivečko. Zostúpiť môžeme napríklad cestou Preinerwandsteig, ktorá je vlastne normálnym turistickým chodníkom. Ponúka sa ale viac možností a záleží iba na počasí, chuti a kondícii.

4.JPGi

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

3. Jakobskogel (1737 m) lanovkou alebo jednoduchými zaistenými cestami
Jakobskogel je mojim obľúbeným cieľom. Ideálnym miestom kde začať je údolie Gr. Höllental (parkovisko pri chate Weichtal Haus), kde si vyberieme jednu z nenáročných zaistených ciest (Alpeneverein steig, Gaislochsteig alebo Teufelsbadstubensteig). Dokážeme ich prejsť aj bez výbavy ... aj keď toto by som asi nemal hovoriť :-). Pravdou však je, že kto prešiel v našich Tatrách cez reťaze v Priečnom sedle, tak toto zvládne bez problémov. Hodí sa však aspoň prilba, keďže tu padajú kamene zhodené turistami nad nami alebo kamzíkmi.
Ďalšou možnosťou je začať na parkovisku v dedinke Edlach a tých prvých 1000 výškových metrov zdolať po normálnej turistickej ceste Törlweg. Opäť nás čaká stúpanie lesom až po kosodrevinu. Tu nečakane objavíme veľké skalné okno, cez ktoré prejdeme a uvidíme náš cieľ.
A úplne najjednoduchšie je použiť kabínkovú lanovku, ktorá má údolnú stanicu pár kilometrov za kúpeľným mestečkom Reichenau an der Rax. Doslova za pár minút sa ocitnete takmer na vrchole.
Všetky spomínané cesty vedú k chate Otto Haus (1644 m). Tu si na slnečnej terase doprajeme zaslúžený oddych pred samotným vrcholovým výstupom. Nemusíte mať ale obavy, Jakobskogel je hneď za chatou a posledných cca 100 výškových metrov prejdete v kosodrevine asi za 15 minút. Pohľad zhora však stojí za vynaloženú námahu - ak budete mať šťastie na pekné počasie, tak uvidíte celú planinu Raxalpe ako na dlani a opačným smerom zbadáte najvýchodnejšiu alpskú dvojtisícovku Schneeberg (ako naň nájdete v mojom predchádzajúcom blogu).

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

Pár užitočných informácií na záver

Kedy vyraziť - Raxalpe je dostupné celoročne ale v lete si jednoznačne vychutnáte naplno všetky jeho krásy a potešenia. Zimné výstupy treba nechať milovníkom skialpinizmu (tým ponúka ale viac možností práve Schneeberg) alebo snežníc.

Občerstvenie - na každej spomenutej trase je vždy minimálne jedna horská chata a tak môžete vyraziť bez extrémnych zásob. Ponuka jedál je tradične bohatá - od polievok, cez varené špeciality až po koláče a zákusky. Ani dodržiavanie pitného režimu určite nezanedbáte - čerešničkou na torte je čapované pivko alebo radler.

Tip pre vás - ak využijete na výstup lanovku, dá sa spraviť v pohode okruh cez Jakobskogel, Preiner Wand a späť na chatu Otto Haus. Pri peknom počasí a veľkom počte návštevníkov však treba dať pozor na cestu dole. Môže sa vám stať, že si na tú "svoju" kabínku počkáte (napríklad aj hodinu). Potešením ale je, že prevádzkovateľ natiahne pracovnú dobu až dovtedy, kým je o odvoz dole záujem.

A ešte pár odkazov
- mapa: napr. freytag&berndt WK 022
- chaty: Otto Haus alebo Carl Ludwig Haus
- zaistené cesty: Hans von Haid steig, Alpenvereinsteig alebo Gaislochsteig
- lanovka: RAX-SEILBAHN
- fotky: Alpenvereinsteig a Jakobskogel alebo Hans von Haid steig a Preiner Wand

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?