Liptovský hrad ... známy či neznámy ?

Autor: Andrej Vida | 27.3.2012 o 14:38 | Karma článku: 13,35 | Prečítané:  1496x

Donedávna som netušil, že existuje. Na zmienku o ňom sme narazili pri plánovaní prvého jarného výletu. Keďže sme chceli spoznať ďalšie zákutia Liptova, tak bol náš cieľ čoskoro jasný. Navyše, rozhodovanie bolo podporené aj tým, že ide o najvyššie položený hrad u nás. A ďalšie NAJ sa do zbierky vždy hodí :-)

Na úvod pár faktov: Liptovský hrad vznikol v druhej štvrtine 13.storočia. Pôvodne bol kráľovský a mal chrániť hranice krajiny. Počas svojej bohatej histórie bol neraz zničený a následne rozširovaný a vlastníkmi boli viacerí známi panovníci. Z dostupných zdrojov sa tiež dozviete, že v roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho úplne zničiť. Dochovala sa z neho len časť múra. Základy budov sú dnes zakonzervované a významné nálezy (objavené pri archeologickom výskume) sú uložené v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Píše sa tiež, že z hradu je veľmi dobrý výhľad - poďme to preveriť spoločne.

Začíname v dedinke Kalameny pri kostole. Víta nás tabuľa (viacjazyčná) a smerovník, ktorý nám ukazuje "žltú" cestu. Po cca 500 metroch prichádzame k miestu (Záblatné chata, 630 m), kde sa môžete rozhodnúť akú cestu zvolíte nahor. Navyše, je tu aj malý termálny prameň, v ktorom sa dá okúpať pri návrate.

4.JPG

5.JPG

My si vyberáme kratšiu cestu smerom do Sedla pod Kráľovou. Po chvíli sa pozeráme na strechy domov v údolí a zobúdzajúca sa príroda nás odmeňuje za námahu ukážkami z liptovskej fauny a flóry.

6.JPG

1.JPG

2.JPG

7.JPG

Po krátkej zastávke v sedle (773 m) sa napájame na červenú značku a začína posledný strmší úsek cesty. Zvyšky snehu nás ale nezastavili a čoskoro prichádzame k smerovníku, ktorý nám ukazuje našu aktuálnu nadmorskú výšku - 993 m. Prečítame si čo-to o histórii hradu, pojeme dobroty z plecniaku a užívame si ticho a nádherné výhľady na Chočské vrchy s majestátnym Chočom,  na Západné Tatry alebo na rozsiahlu hladinu Liptovskej Mary. Neviem koľko ľudí sem chodí počas letnej sezóny, ale my sme strávili hore asi hodinu celkom sami. Vôbec nám to nevadilo - cítili sme sa ako hradní panovníci :-)

14.JPG

9.JPG

16.JPG

13.JPG

10.JPG

15.JPG

11.JPG

17.JPG

Z vrcholu sa dá spraviť späť do dediny Kalameny okruh lesom po žltej značke. My sme to však nevyužili a radšej sme si užívali marcové slnečné lúče. A keď už spomínam lúče, tak musím jedným dychom pridať aj Lúčky. Ak už budete v tejto lokalite, tak si odskočte do neďalekej rovnomennej kúpeľnej obce a pozrite si známy, 13 m vysoký kaskádovitý Lúčanský vodopád. Určite to neoľutujete !

19.JPG

18.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?