Ako sme "ofajčili" počasie na Veitschalpe

Autor: Andrej Vida | 6.8.2012 o 13:55 | Karma článku: 6,92 | Prečítané:  927x

Ako sa blížil deň nášho plánovaného výstupu na Hohe Veitsch o to intenzívnejšie sme sledovali predpoveď počasia. Posledný rezultát bol taký, že búrka nebude a doobeda snáď ani pršiplášte nevytiahneme. Presúvame sa teda niekoľko kilometrov na západ. Cestou nám začína predné sklo kropiť dážď. No super. Cesta ale ubieha ďalej a na naše potešenie sa ukazujú aj prvé kopce a sem-tam aj modrá obloha. Vtom zaznie veta: "je opar a nefúka, stavím sa o sto eur, že nebude pršať". Presne to sme potrebovali počuť!

Základný autobusový tábor rozkladáme v malom lyžiarskom stredisku Brunnalm pod masívom Veitschalpe. Po krátkej úvahe volíme na výstup tú najrýchlejšiu cestu. O máličko si ju však predĺžime a prvé výškové metre naberáme na chodníku označenom ako "panoramaweg". Nápis neklame a okrem krajiny vidíme aj kravy a mladých býčkov, ktorí nám robia spoločnosť.

1.JPG

2.JPG

5.JPG

Pohodička končí v sedle nad stanicou 4-sedačky. Cesta sa nám pred očami zrazu zdvíha a kľukatí. Vidina očerstvenia na chate Meranhaus nás ale poháňa vpred a to malé čudo čo vidíte na fotke vpravo hore je čoraz bližšie. Dnes už vieme, že sú to stĺpy zásobovacej lanovky, na ktorých je veľký červený trojuholník. Je to vlastne výstražná značka pre rogalistov a podobných lietajúcich "bláznov".

3.JPG

4.JPG

Opúšťame chatu a začíname sa hadiť posledných 150 metrov k vrcholu. Výstup nám spríjemňuje hmla, ktorá zakrýva vrcholový kríž - aspoň už nevidíme ako je to ešte ďaleko a vysoko :-) Môj aparát preto zákonite mieri nadol a kopíruje chodník a jeho ozdoby.

7.JPG

9.JPG

10.JPG

Čo dodať - SME HORE! Hohe Veitsch, 1981 metrov nad morom. Oblaky a hmla sa zrazu dvíhajú a miznú. Akoby pochopili, že si chceme užiť celú náhornú plošinu v jej plnej kráse. Ponuku neodmietame a na zostup volíme dlhšiu trasu. Hrebeňom sa po zvyškoch zimného značenia presúvame pomaly na západ. Cestou míňame posledné zvyšky snehu a sledujeme farebné divadlo, ktoré nám okolitá krajina ponúka.

11.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

Zrazu sa nám značky strácajú a chvíľu váhame ako ďalej ... veď po červenej predsa. Ale čo, keď tu sú všetky cesty červené ? Osud nám tak prihral úplne inú zostupovú trasu ako sme pôvodne plánovali. Ponuku prijímame a klesáme strmo dolu povedľa skál, ktoré z výšky tak trošku pripomínajú malofatranský Rozsutec. Tu si spravíme aj posledné posedenie a chytáme teplo letných lúčov. A potom už šup-šup dole na gastronomickú časť výletu.

17.JPG

18.JPG

19.JPG

PS: Prečo taký nadpis na úvod ? Veitsch je po našom "Fajč". "Ofajčili" sme teda v ten deň počasie, vyhrali sme 100 eur a dali sme si pekne do tela. Na záver sme spálenú energiu doplnili dovoleným spôsobom. Nedáte si aj vy jeden maličký viedenský rezník ?

20.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?