Rozprávka o jednom (cyklo)moste

Autor: Andrej Vida | 5.4.2013 o 22:50 | Karma článku: 8,91 | Prečítané:  1077x

Pri deťoch počítame do jedného roka od narodenia mesiace ... už má to naše zlatíčko jeden, dva alebo tri. A k prvému, naozaj veľkmu sviatku príde vtedy, keď má pol roka. To je dosť veľký dôvod na oslavu. Ale čo sa robí vtedy, ak má polročné narodeniny most ? My sme to skúsili osláviť prechádzkou a porozprávali sme si počas nej takúto rozprávku ...

... bolo raz jedno kráľovstvo, kde vládla mocná Mária, ktorej hovorili aj Terézia. Bola veľmi múdra a okrem iného zrušila učenie a zaviedla mučenie (alebo to bolo naopak?). Raz v lete, pri kŕmení bielych somárov na svojom letnom sídle, zbadala, že sa za maličkou riekou ligoce biely kopec. Zaujal ju, lebo si myslela, že je zo striebra. Keďže nevedala plávať, tak poverila svojich najlepších staviteľov, aby čo najskôr zhotovili cez rieku drevený most. A tí sa veru neokúňali a čoskoro prešla suchou nôžkou do kraja, kde ju vítali poddaní chlebom a soľou. Prešlo ale pár rokov, most sa pominul a ostal len matnou spomienkou na zašlú slávu veľkej ríše a jej panovníčky. Naokolo sa všetko zahalilo do červeného súkna a rozrástli sa tu pichľavé stromy, kríky a ploty. Dlhých 40 rokov trvalo, kým sa našli odhodlaní rytieri a začali tieto zábrany búrať. A najnovší mocipáni pred časom rozhodli, že obnovia zašlú slávu tohto mosta.

1.JPG

4.JPG

11.JPG

5.JPG

7.JPG

Tu môžeme rozprávku skončiť a vrátiť sa do reálneho sveta. Most Slobody slúži pre dopravu cyklistov, peších turistov a v nevyhnutných prípadoch aj vozidiel záchranných zložiek. Je postavený tak, aby sa zachovalo svedectvo histórie. Oceľová konštrukcia sa vinie ponad zvyšky pôvodného mostu a dokonca jeden z jeho pilierov je zasadený priamo na vojenský bunker z čias železnej opony (tú nám pripomína aj ukážkový ostnatý drôt). Celková dĺžka lávky je 955 metrov, z ktorých oceľová konštrukcia tvorí 525 metrov. Lávka je široká 4 metre a cyklisti pri jazde prekonajú výškový rozdiel 7 metrov. Stal sa tiež spojnicou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 13, ktorej súčasťou je aj náučný chodník Alúvium rieky Morava, ktorý má 62 kilometrov. Ak ste tu ešte neboli, tak sa určite zastavte ... stojí to za to!

8.JPG

9.JPG

10.JPG

12.JPG

13.JPG

PS: takmer všetky osoby a okolnosti sú iba výplodom fantázie a akákoľvek podoba je čisto náhodná. Alebo aj nie. A keď už v týchto miestach budete, tak si skočte pozrieť aj barokový zámok Schloss Hof.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?