voda...

Autor: Andrej Vida | 30.7.2013 o 19:17 | Karma článku: 11,57 | Prečítané:  562x

...je podľa antického modelu jedným zo štyroch základných elementov. Spája sa s ohňom, zemou a vzduchom. Ich spoločné miešanie už nekonečné roky tvaruje krajiny do najrôznejších foriem. To najúžasnejšie spojenie týchto živlov som videl zatiaľ na Islande. Neveríte?

Voda na ostrove je čistá a priezračná, ale aj tajomná, temná a hlučná. Je jej naozaj dosť, veď pokrýva viac ako jeho desatinu. Formy sa striedajú a stretávajú v pravidelných intervaloch. Ľadovce, rieky, jazerá, vodopády, more, dážď a para pôsobia na vás od rána až do večera. A možno aj vtedy, keď už spíte a neviete o tom :-)

Riešim ale dilemu. Mám písať detaily o tom, koľko je tam ľadovcov, akú majú rozlohu, aká je najväčšia a najdlhšia rieka? Alebo aký vodopád a kde padá do najväčšej hĺbky?

Pripadá mi to zbytočné, lebo všetko to už lieta kdesi vo virtuálnom (ale aj papierovom) svete napísané aspoň tisíc krát. Čo by ste urobili na mojom mieste?

Hmmmmm... mlčíte a odpoveď zrejme nedostanem. Tak to urobím inak a nechám hovoriť za seba radšej obrázky. Predtým ale spomeniem aspoň to, že každá zo starovekých civilizácií si ctila vodu a vodné zdroje ako niečo posvätné. Ani na Islande tomu nebolo inak. Mal som pocit, že voda je tam od dávna akýmsi univerzálnym symbolom očisty a regenerácie. No a čo, že je sem-tam cítiť sírou :-)

Nech sa páči, nahliadnite na chvíľu na islandskú vodu prostredníctvom môjho hľadáčika...

IMG_0143.JPG

IMG_7571.JPG

IMG_9789.JPG

IMG_8028.JPG

IMG_8276.JPG

IMG_7781.JPG

IMG_9603.JPG

IMG_9660.JPG

IMG_8822.JPG

IMG_8800.JPG

IMG_9496.JPG

IMG_9516.JPG

IMG_9933.JPG

IMG_0183.JPG

IMG_9603_1.JPG

IMG_0174.JPG

PS: ak niekomu naozaj chýba čo je čo a kde, tak mi napíšte a skúsim to napraviť :-)

PS1: je pravda, že voda je absolútne nepostrádateľná pre akúkoľvek formu života. Ale nemenej dôležité sú aj ďalšie elementy - ak ste ich náhodou nezachytili, tak kliknite sem: VZDUCH, ZEM, OHEŇ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.


Už ste čítali?