Škótsky zápisník (2) ... na ostrove Mull

Autor: Andrej Vida | 3.7.2015 o 18:27 | Karma článku: 11,42 | Prečítané:  3728x

Túlať sa po škótskej pevnine je úžasné, ale neochutnať niektorý z početných ostrovov je doslova fatálna chyba. Niekoľko nenápadných turistických perál leží aj v súostroví Vnútorné Hebridy, napríklad taký ostrov Mull.

Už príchod na ostrov má svoje čaro. Oplatí sa ráno privstať si a v mestečku Oban nasadnúť na prvý ranný trajekt. Odmenou sú potom prázdne paluby, pokojné more a vychádzajúce slnko, ktoré vás zohrieva počas takmer hodinovej plavby do prístavu Craignure.

Krátko pred vylodením sa "námorníkom" ukáže v plnej kráse hrad Duart Castle. Už prvý dotyk s ním je úchvatný a tešíte sa chvíľu, keď si ho obzriete z opačnej strany. Za viac ako 650 rokov čo je postavený, už toho pamätá naozaj veľa. Veď je to jedno z najstarších obývaných sídiel v celom Škótsku. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke. Ja pridám iba zaujímavosť, že za pekného počasia je z jeho strechy vraj možné pozorovať 60 míľ vzdialený najvyšší vrch Veľkej Británie, majestátny Ben Nevis. Na streche sme ale neboli, takže vám to neviem potvrdiť :-)

Čo viem ale určite je to, že výstup na tunajší najvyšší bod stojí za námahu. Okrem toho, že si pripíšete do zbierky ďalší z MUNRO vrcholov, odmenou vám bude aj neopakovateľný výhľad na samotný Mull a na ďalšie ostrovy a ostrovčeky, ktoré sú akoby roztrúsené po okolí. Auto zaparkujete pri mori a čaká vás takmer 966 metrový výškový rozdiel, kým sa ocitnete až tam úplne hore. Milá a názorná ukážka toho, čo je to vlastne nadmorská výška. Cestou treba dať ale pozor, lebo značenie je veľmi zlé... aby som bol presný, takmer žiadne. Hneď na začiatku narazíte na jedinú (naozaj jedinú "turistickú" značku) a potom už treba ísť iba podľa pocitu a veriť, že idete správnym smerom. 

Ak unavení po túre rozmýšľate, kde postaviť stan a zložiť hlavu, tak ideálnym riešením je kemp nad Tobermory, ktoré je hlavným mestečkom ostrova. Čaká vás tu príjemná rodinná atmosféra a ticho. A navyše, bývať budete neďaleko prístavu, ktorého návštevu nesmiete určite vynechať. Farebné domčeky naskladané vedľa seba, paliareň whisky, kaviareň s vynikajúcimi koláčikmi a k tomu všetkému krásny výhľad na zaparkované lodičky. Potešenie doslova pre každého.

Po návšteve hlavného mesta treba ochutnať aj iné krásy ostrova. Vzhľadom na jeho malú rozlohu je tu všetko relatívne ľahko dostupné. Relatívne preto, že keď opustíte "hlavnú" cestu, tak musíte mierne ubrať plyn a spomaliť. To ale vôbec nie je na škodu, lebo aj tak každú chvíľu zastavíte a snažíte sa objektívom zachytiť rôzne prírodné aj ľudské výtvory.

Alebo sa popreháňať na koni po pobreží...

A keď máte po tom všetkom opäť chuť na trošku histórie, nakuknete cez záhradu a okná do hradu Torosay Castle. Dnu sa totiž nedostanete, keďže je v súkromných rukách. Ale to nevadí, lebo pri troške šťastia môžete absolvovať stretnutie s miestnym chlpatým dobytkom. 

Omrzela váš už tá všade prítomná sýta zelená? Aj tu ponúka Mull riešenie. Vyberte sa na pláž s názvom Calgary Bay. Za pekného slnečného počasia máte pocit, že ste na chvíľu v Karibiku. Ale pozor, aj keď je leto, studené more vás vráti okamžite do reality. Prečo si ale nenamočiť nohy aspoň po kolená a nezanechať po sebe na rozlúčku pamiatku v žiarivo bielom piesku...

Teším sa na vás už čoskoro v ďalšom pokračovaní a tým bude: Škótsky zápisník (3) ... Sky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Jány bojuje o druhé finále, Gelle bol suverénny

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.

Dobré ráno

Dobré ráno: Účty si už vybavujú aj prokurátori

Spor v silových zložkách ďalej eskaluje.


Už ste čítali?