Víkendová ochutnávka Barcelony

Autor: Andrej Vida | 28.11.2016 o 19:27 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  876x

Španielska (alebo radšej Katalánska) metropola láka návštevníkov na nákupy, históriu, pamiatky, dobrý futbal, oddych ale aj nočný život. My sme sa rozhodli venovať našich 50 hodín najmä Gaudímu. A stálo to za to!

Príchod do mesta z letiska v Girone bol bezproblémový. Kupujeme spiatočný lístok na autobus, ktorý už čaká na parkovisku a za hodinu aj niečo vystupujeme takmer v centre Barcelony. Ubytovanie máme neďaleko od stanice, takže využijeme čas na rýchly nákup a stihneme aj krátku večernú prechádzku. Osvetlená La Sagrada Família vyzerá takmer strašidelne. Casa Batló a Casa Milá (la Pedrera) pôsobia už oveľa prívetivejšie. Tešíme sa na to, ako si ich pozrieme cez deň a nahliadneme aj dnu.

Ráno je chladné a zamračené. To nás však neodradilo a stojíme v rade na vstup do Sagrady medzi prvými. Má to aj výhodu. Je tam ešte relatívne málo ľudí a jej atmosféru si môžeme vychutnať o to intenzívnejšie. Vnútro baziliky vôbec nekorešponduje s vonkajškom, keďže je tam všetko hladké, farebné a prekvapivo svetlé. Oči nám blúdia po detailoch, ktorých je všade navôkol neúrekom. Skutočne majstrovské dielo.

Po krátkom presune sa ocitáme opäť pred La Pedrerou. Absolvujeme čakanie na kúpu vstupenky a začína ďalšie predstavenie. „Blúdime“ po ukážkovom byte, ktorý nemá takmer žiaden pravý uhol a  pozrieme si film aj obrázky, ako sa dom staval. Potom vyjdeme na strechu, ktorú nikde inde na svete (asi) nenájdete. Vo výhľade na Barcelonu vám budú miestami prekážať komíny, ktoré Gaudí vymyslel mimoriadne netradične. Z najvyššieho miesta hľadáme naše ďalšie ciele – staré štvrte El Raval, Barri Gotic a Barcelonetu s jej prístavom a plážou.

Postupne prechádzame La Ramblou smerom k moru. Na pár minút sa zastavíme na starom trhu La Boqueria. Je sobota a preto je tam veľký výber čerstvých rýb a iných morským živočíchov. A nie len to. Je tam aj nezameniteľná vôňa všetkého navôkol.

Našim ďalším cieľom je prístav, kde nahliadneme do morského sveta. Akvárium je zaujímavé a pekné, ale sú na svete aj oveľa interesantnejšie (aspoň si myslím, ale o tom niekedy inokedy).

Neskôr absolvujeme krátky výlet lanovkou, kde sa pozrieme sa na lode, ľudí a mesto opäť  z výšky. Po zostupe na zem stihneme na pláži prichádzajúci západ slnka. S miznúcimi lúčmi sa začne výraznejšie ochladzovať, takže volíme návrat „domov“ a pošetríme si radšej sily na posledný deň.

Ráno je opäť zima, ale predpoveď hlási oteplenie a pekný deň. To sa nám bude hodiť, lebo idem do parkov Park Güell a Parc de la Ciutadella. Dnes teda žiadne interiéry. Park Güell leží ďalej od centra mesta a na presun využijeme metro. Vystúpime na zástavke Vallcarca, odkiaľ nás čaká stúpanie smerom hore. Našťastie na strmej ulici je niekoľko eskálatorov, čomu sa potešili naše unavené nohy. Po vstupe do parku si uvedomujeme aký je rozľahlý a chvíľu nám trvá, kým sa zorientujeme. Gaudí ho vymyslel naozaj skvostne a na jeho genialitu tu natrafíme takmer na každom kroku. A s nami ďalších niekoľko stoviek ľudí z celého sveta. Vyslovujem jedno fotografické želanie: „byť tu raz úplne sám a užiť si park iba pre seba“.

Návšteva Parku Güell nám zabrala dosť času a západ slnka sa rýchlo blíži. Posledné lúče si chceme užiť v zeleni a preto je našim cieľom Parc de la Ciutadella. Okrem toho, že sa tu nachádza katalánsky parlament, múzeum alebo ZOO, je tu aj Cascada Monumental. Je to očarujúca „fontána“, ktorá bola postavená koncom 19. storočia a na jej tvorbe sa podieľal čiastočne aj Gaudí. Šťastie nám prialo a na rozlúčku s dňom, aj Barcelonou, nám pekne nasvietilo vrcholovú alegóriu Aurora. Ďakujeme!

Viac sme toho už nestili. Veríme však, že sa do Barcelony ešte vrátime. Zopár fotografií z výletu nájdete v lepšej kvalite aj na www.andrejvida.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?